TARİHÇEMİZ

 

     Yüz yılı aşkın bir süre önce İstanbul Boğazında iki kıta arasında kürekli sandallar ile yapılan yolcu taşımacılığında bilinen ve kayıtları mevcut olan en eski hatlardan biridir. Beykoz - Yeniköy hattı.

     Başlangıçta kürekli sandallar ile iki kıta arasında 3 - 4 kişi taşınırken zaman ile Beykoz ilçesindeki fabrikalaşma ve buna paralel olarak nüfus artışı ile daha nizami olarak yolcu taşımacılığı devam etmiştir. 1960'lı yılların başlarında 5 Hp kıçtan takma motorlu, üzeri çadırlı kayıklar ile 6 kişi, 1970'li yılların başlarında içten takma dizel motorlu ve kamaralı 7 - 8 metre tekneler ile yolcu sayısı 12 kişiye çıkarılmış, 1980'li yılların başlarında ise boyları 11 metre civarındaki tekneler ile yolcu sayısı 20 kişi, 1990'lı yıllarda ise boyları 14 metreye ulaşan daha konforlu tekneler ile yolcu kapasitesi 36 kişiye çıkarılmış ve 20 dakika aralıklar ile düzenli seferler yapılmaya başlanmıştır.

     Uzun yıllar İstanbul Yolcu Taşıyan Deniz Dolmuş Nakil Vasıtaları Esnaf Odası'na bağlı olarak Beykoz Deniz Dolmuş Motorları Kooperatifi adı altında hizmet vermiş ve 2013 yılında kurumsallaşarak BEYDEN Deniz Ulaşım Hizmetleri Turizm ve Ticaret Limited Şirketi adını alarak, 2015 Temmuz ayında bu tarihe kadar hizmet veren 30 Adet ahşep tekne seferden alınıp yeni yaptırılan çift ana makinalı, 150 yolcu kapasiteli, elektronik seyir cihazları ile donatılmış BEYDEN 1, 2, 3, 4 isimli saç gemiler hizmete başlamış olup, 01.02.2017 tarihinde İstanbul Kart uygulamasına geçilmiştir.

     Her geçen kendini yenileyen şirketimiz Şubat-2021 tarihinde BEYDEN 5 isimli yeni yolcu gemisini filosuna katmıştır.